Balıkesir Marangoz, Ahşap İşleri Firmaları

Marangoz, Ahşap İşleri

Mağaza Arama

AHŞAPTAN GELEN GÜZELLİK

                Ahşap başta ev dekorasyonu için tercih edilen ve modası hiç geçmeyen malzemelerden biridir. Bulunduğu mekana kalite ve sıcaklık katar. Bakımı gerektiği şekilde yapılırsa yıllarca aynı güzellikte kalır. Her türlü mobilya, kapı, pencere, duvar veya zemin kaplaması, mutfak, banyo dolabı gibi yapı öğelerinin imalatında kullanılır. Marangoz ahşap işleri denince marangoz önemlidir. Çünki: ahşap işi marifet ister, incelik ister, başlı başına bir sanattır. Her marangoz yaptığı işlerle referans alır. O nedenle şakaya asla gelmeyecek bir meslek olmasıyla birlikte işinde kullandığı malzemede çok önemlidir.
                Marangoz ahşap işleriiçin ağaç önemlidir; Buna göre yapılacak işin türüne göre 92 kullanılan ağaç türleri: Akağaç: Düzenli ve açık damar yapısıyla açık krem beyaz renkte kerestesiyle hem modern hem de klasik sitilde dekorasyona uygundur. Meşe: Kirli sarı ile açık kahverengi tonları kaba dokulu ve iri gözenekli sağlam kerestesi vardır. Kiraz: Sarımsı pembeden kızıl kahve tonlarına kadar değişen renk tonları bulunmaktadır ve oldukça düzgün bir dokuya sahiptir.
            Ceviz: Belirgin damar düzeni koyu kahverenginden siyaha yakın renk tonları parlaklığı sağlamlığı ile çok estetik ve kalitelidir. Huş: Sert ve sağlam keresteye, düzgün damar yapısına ve açık sarı ile gri renk görünümüne sahiptir. Her dekorasyon stiline uygundur. Kayın: Kırmızımsı kahverengi, sert dokulu ömürlü ve sağlamdır. Çam: Genellikle belirgin budaklarından dolayı rüstik tarzda dekore edilmek istenen mekanlar için tercih edilir. 105 Çizilmelere karşı hassastır. Venge: Nadir görülen koyu kahve ile siyah tonlarında rengi ve düzgün yapısı ile özellikle modern stil dekorasyona oldukça uygundur.
                Piyasada binlerce Marangoz ahşap İşleri yapan firma vardır. İçlerinden iyisini bulmak oldukça zor. Günümüzde sırf bu işlerin nerde nasıl yapıldığı konusunda yardımcı olan siteler var ve ustayeri.com bu sitelerden biridir.
 
 
 
 
 
 
 
 
Yukarı